OSP Czuszów – Orkiestra „SYRENA”

OSP Czuszów - Orkiestra

OSP Czuszów – Orkiestra „SYRENA”

Prezes: Marian Kwiecień
Kapelmistrz: Krzysztof Szot

Rok powstania: 1972
Liczba członków: 28
Czuszów
tel. 41 384 85 02 (Jan Bil)


Bogatą  i ciekawą historię posiada Orkiestra  „ Syrena” działająca blisko 40. Lat przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czuszowie. Założony w 1972 roku zespół powstał pod wpływem zachwytu muzyką, brzmieniem instrumentów dętych i perfekcyjnym wykonaniem utworów granych przez strażackie orkiestry w czasie defilady zorganizowanej w Proszowicach z okazji święta Ochotniczych Straży Pożarnych, 9 maja 1972 roku. W tym właśnie dniu Marian Kwiecień, pochodzący z Czuszowa – urodzony  społecznik i miłośnik ziemi proszowickiej- spotkał odpoczywających po uroczystościach druhów OSP Czuszów, którzy z uznaniem wypowiadali się o występie strażackich muzyków. Jan Bil, członek tutejszej straży stwierdził, że zaszczytnie byłoby mieć u siebie tak ładnie grającą orkiestrę, która mogłaby stać się ozdobą i wizytówką nie tylko ochotniczej formacji, ale również wsi. Życzenie druha Bila pomógł zrealizować Marian Kwiecień, który w tamtych czasach był członkiem zarządu Banku Spółdzielczego w Proszowicach i wystarał się o dotację na zakup instrumentów dla powstającej orkiestry. Przedłożony przez niego wniosek na walnym zgromadzeniu przedstawicieli banku, uzyskał poparcie i w uchwale przyznano orkiestrze pokaźną kwotę 50 tys. zł. ! W tym samym czasie naczelnik OSP Czuszów Stanisław Psuj sporządził wykaz chętnych do gry na instrumentach dętych. Za uzyskaną dotację zakupione zostały w Krakowie instrumenty i w sierpniu 1973 roku wręczono je uroczyście adeptom sztuki muzycznej. Orkiestrę od razu umundurowano, a stroje galowe kupione zostały w nieodległej Dąbrowie Tarnowskiej. Założyciele orkiestry: Marian Kwiecień, Stanisław Psuj i Jan Bil zatrudnili do pracy z muzykami kapelmistrza Leona Wcisło, dyrygenta orkiestry dętej w Bieżanowie, który miał sprawdzoną opinię jednego z najlepszych nauczycieli gry na instrumentach. Pod Jego batutą muzycy opanowali niezbędne podstawy i zaczęli pierwsze utwory. Orkiestra zadebiutowała przed rodzimą publicznością  występując już w 1974 roku na nabożeństwach, które odbywały się w każdą niedzielę pod kapliczka w Czuszowie. We wrześniu  1975 roku prowadzenie orkiestry przejął Marian Świgoń, Który zapisał piękną kartę w historii zespołu, pracując z nimi nieprzerwalnie przez 20 lat, do roku 1996. Wspólnie z nimi muzycy przeżywali pierwsze sukcesy, do których doszli drogą intensywnych i wyczerpujących prób prowadzonych przez wymagającego kapelmistrza.

Choroba i podeszły wiek  skłoniły Mariana Świgonia do odejścia z zespołu. Jego miejsce zajął  Czesław Chećko, który z „Syreną” pracował przez 5 lat. Po nim batutę przejął prof. Walerian Kotas, z którym blisko współpracował Krzysztof Szot, obecny kapelmistrz. W  październiku 2004 roku przeprowadzono nabór nowych członków, znacząco odmładzając zespół. Początkowo do orkiestry należeli sami mężczyźni, ale sytuacja zmieniała się właśnie w 2004 roku, kiedy to męskie grono ozdobiły pierwsze w historii ”Syreny” dziewczęta. Przebudowany zespól zadebiutował na pasterce w 2004 roku w kościele parafialnym w Klimontowie. Mimo tremy młodzi muzycy wypadli bardzo dobrze na nocnej mszy.

W niedługim czasie samodzielną pracę z zespołem podjął Krzysztof Szot, który oprócz opieki nad czuszowską grupą prowadzi parafialną młodzieżową orkiestrę we Wrocimowicach i młodzieżowa orkiestrę w Ostrowie.

W ciągu bez mała 40 lat istnienia „ Syrena” swymi  występami upiększała różne uroczystości kościelne, gminne, strażackie, państwowe i ludowe koncertując  m.in. pod kopcem  Kościuszki w Racławicach. W 1978 roku muzycy pod przewodnictwem ks. Stanisława Palimąki udali się do Częstochowy. Tam na Jasnogórskim wzgórzu dali wspaniały koncert , potem powtórzony na ulicy w tym mieście. Rok później zespół udał się na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej. Na tamtejszych dróżkach orkiestra grała przy każdej kapliczce! W drodze powrotnej zatrzymano się w Wadowicach , gdzie przed kościołem na Rynku muzycy grali melodie maryjne, a na koniec występu odegrali „ Sto lat” Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w I rocznicę jego wyboru na Tron Piotrowy.

Do najważniejszych osiągnięć artystycznych „ Syrena” można zaliczyć I miejsce na przeglądzie orkiestr dętych w Busku- Zdroju w 1989 roku. Kuracjusze byli zafascynowani zespołem z Czuszowa , nie chcieli się z muzykami rozstać i domagali się kolejnych bisów. Zachęceni tym sukcesem muzycy zaprezentowali się w 1990 roku na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych, z którego otrzymali nominację do reprezentowania województwa kieleckiego na Międzywojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Strażackich w Kielcach, w 1991 roku.

W 1995 roku na przeglądzie orkiestr dętych województwa kieleckiego „Syrena” zajęła I miejsce. Trzy lata później zdobyli I miejsce wspólnie z zespołem ze Skalbmierza.

Poczynając od 2004 roku orkiestra OSP Czuszów wspólnie koncertuje z zespołem z Wrocimowic. Noworoczny koncert organizowany w Sali gimnastycznej w Pałecznicy cieszy się wielkim zainteresowaniem. Muzycy wykonują kolędy, utwory biesiadne i standardy, które porywają publiczność. W 2008 roku gościem koncertu  noworoczno- karnawałowego był Wiesław Olejniczak – prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Dętych.

Zespół stawia sobie ambitne cele artystyczne, poszerza repertuar, a co najważniejsze wprowadza do muzykującej grupy wielu młodych utalentowanych ludzi. Orkiestra wychowała kilka pokoleń zdolnych muzyków, którzy tu rozpoczynali swoją artystyczną drogę. W historię zespołu wpisali się m. in. Byli muzycy: Jan Korfel, Tadeusz Czechowicz, Stanisław Korzec, Józef Wleciał, Ryszard Płaneta, Stanisław Bobka, Karolina Korzec, Robert Adamski, Patrycja Wądek, Joanna Błaut, Jan Kasperczyk, Agnieszka Czarna i wielu innych.

Założyciele „Syreny” mogą patrzeć z dumą na swe dzieło, które znajduje godnych następców.

Historię orkiestry „ Syrena ”czyta się jak dobrze napisaną powieść. Na każdym kroku czuć pasję jej założycieli i muzyków.

Dzieje zespołu to nie tylko koncerty, sukcesy, ale również ciężka praca, wysiłek w czasie prób i ogrom czasu, który trzeba poświęcić by osiągnąć wysoki poziom artystyczny. Wspólnie spędzone chwile budowały i nadal budują rodzinną atmosferę i serdeczność w zespole. Często ich praca wykraczała poza ramy muzyczne. Tak było wtedy, gdy po jednej z prób członkowie orkiestry zrobili zbiórkę i za zebrane pieniądze wyremontowali zaniedbaną, zrujnowaną kapliczkę, owianą wzruszającą legendą, o zamożnym szlachcicu, który doczekał się mądrego i utalentowanego potomka. Przekaz głosi, że chłopiec już w piątym roku życia biegle czytał i pisał, a w ósmym władał szablą i jeździł konno. Szczęście ojca nie trwało długo. W czasie wiosennej przejażdżki koń młodego dziedzica spłoszył się i zrzucił jeźdźca. Zrozpaczony ojciec kazał w miejscu rodzinnej tragedii wybudować kapliczkę, która to wydarzenie do dziś dnia upamiętnia.

Orkiestra koncertuje w składzie: Krzysztof Szot – kapelmistrz, Paweł Paryż- puzon, Klaudia Bobka – trąbka, Mateusz Paryż – alt, Stanisław Gradzi – bas helikon, Ireneusz Maj – saksofon tenorowy, Zygmunt sikora – tenor, Zenon Baczyński – tenor, Mateusz Noga- tuba, Gracjan Antosik – trąbka, Andżelika Antosik – trąbka, Dominik Paryż – instrumenty perkusyjne, Katarzyna Kura – trąbka, Paweł Kocierz – trąbka, Łukasz Bil – perkusja, Jan Bil – trąbka, Dariusz Bil – trąbka, Emil Bobka – trąbka, Jarosław Nowak – trąbka, Sylwia Nowak – flet, Grzegorz Patej – tenor, Hubert Gaweł – saksofon altowy, Tomasz Kałuża – trąbka, Izabela Przybycień – klarnet, Wacław Wołek – puzon, Mieczysław Kielar – puzon, Mariusz Kotlarz – tenor, Józef Gałka – saksofon tenorowy.

Orkiestrę opuścili na zawsze nieżyjący zasłużeni dla zespołu muzycy; Stanisław Korfel, Marek Korfel, Henryk Kasperek, Stanisław Mzyk syn Stanisława, Włodzimierz Korzec, Henryk Maj, Stanisław Mzyk z Gunowa, Marian Bil, Leon Wcisło, Marian Świgoń.