Zespół Obrzędowy Pieczonogi

Zespół Obrzędowy Pieczonogi funkcjonuje od 10 lat. W 2000 r. założył go sołtys Pieczonóg – Jan Głuszczyk. Zespół, jako koło teatralne, jest organizacją przynależącą do stowarzyszenia folklorystycznego Teatr Regionalny w Krakowie.

Grupa teatralna z Pieczonóg to niezwykle aktywna grupa obrzędowa, promująca obrzędy Ziemi Proszowickiej. Uczestniczy w „Korowodzie z Palmami”, który corocznie, w Niedzielę Palmową, odbywa się na Rynku Głównym w Krakowie. Tam też bierze udział w korowodzie z szopką bożonarodzeniową. Ponadto zespół obecny jest na korowodach kolędniczych. Jako „Grupa z turoniem” uczestniczy również w przeglądach grup kolędniczych, zdobywając wysokie miejsca, wyróżnienia i dyplomy.

Każdego roku zespół z Pieczonóg święci zebrane plony w postaci wieńca, z którym jeździ na dożynki parafialne, gminne oraz powiatowe. Bierze również udział w wystawach płodów rolnych. Ponadto, na wystawach potraw regionalnych, promuje żywność ekologiczną produkowaną przez lokalnych rolników.

A wszystko to w pięknych strojach krakowskich… Jak mówi Pan Głuszczyk, środki na nie częściowo udało się pozyskać z Urzędu Gminy w Pałecznicy, resztę natomiast z dożynek gminnych w Pieczonogach, organizowanych przez mieszkańców wsi w 2002 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.