1 czerwca – Międzynarodowy Dzień Dziecka

Gdy małżonkowie stają się rodzicami, ich życie ulega diametralnej przemianie. Szczególnie doświadcza jej kobieta – od chwili poczęcia już matka. Przychodzące na świat dziecko to wielki dar i zadanie. Gdy społeczność międzynarodowa obchodzi Dzień Dziecka zatrzymajmy się chwilę nad wartością i sensem ludzkiego życia. Wiele dziś mówi się o prawach dziecka. Różne instytucje wprowadzają i monitorują programy wspierające rozwój młodych ludzi, a także przeciwdziałające przemocy w stosunku do nich. Jednakże żadne systemowe rozwiązania nie przyniosą pożądanego skutku, gdy zabraknie tego, co najważniejsze, a mianowicie miłości w rodzinie.

Wielokrotnie zastanawiamy się nad tym, co chcielibyśmy i możemy podarować naszym dzieciom: wymarzone zabawki, słodycze, wspólne wyjście do kina – mamy do dyspozycji bardzo wiele ofert, ale najważniejsze jest by być z dzieckiem.

Chrystus napominał swoich uczniów, by nigdy nie bronili dostępu do niego najmniejszym słuchaczom Słowa Bożego. Warto sobie uprzytomnić, że każdy dorosły nosi z siebie coś z dziecka. Spontaniczność, szczerość, otwartość na otaczającą rzeczywistość winny nam towarzyszyć przez całe życie, abyśmy mogli wciąż się rozwijać. Tylko dziecko potrafi kochać całym sercem. Pielęgnujmy w sobie dziecięctwo, a przede wszystkim otwartość i ufność wobec drugiego człowieka.

Tradycyjnie 1 czerwca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Dziecka. Otwierając serca na tych najmniejszych i na tych najmłodszych my dorośli stawajmy się jak dzieci w relacjach ludzi dorosłych.

Skalbmierz, 31 maja 2015

Ks. Marian Fatyga