16. Tydzień św. Krzysztofa

W niedzielę – 19 lipca, rozpoczyna się po raz 16. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że na polskich drogach zbyt często dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków. Jako chrześcijanie zdajemy sobie sprawę z najważniejszego celu naszego życia. Wiemy, że o własnych siłach nie będziemy w stanie utrzymać właściwego kierunku. Ponad to, nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji zagrożenia  życia, dlatego powinniśmy być przezorni i odpowiedzialni, biorąc na swoją odpowiedzialność życie własne i wszystkich bliźnich.

Opinia na temat stanu licznych, polskich dróg jest nam również wszystkim dobrze znana. Jednak nie możemy być ślepi na rzeczywistą kondycję naszych sumień. Miejmy świadomość, że w mijanych przez nas pojazdach, podróżują nasi bliźni, którzy zasługują na nasz szacunek. Wszyscy pragniemy szczęśliwie dotrzeć do celu naszej podróży w jej doczesnym i ponadczasowym znaczeniu. Trzeba dziś wspomnieć o bardzo pięknej i szlachetnej akcji „Jeden grosz za jeden kilometr”, ściśle związanej z Tygodniem św. Krzysztofa. Zebrane podczas niej pieniądze są przekazywane na potrzeby misjonarzy, aby i oni mogli środkami transportu na czas dotrzeć do najbardziej potrzebujących.

Św. Krzysztof podczas swojego ziemskiego życia posługiwał pielgrzymom, przenosząc ich bezpiecznie na drugi brzeg rzeki. Nie jesteśmy panami szos ani piratami drogowymi. Sposób prowadzenia pojazdu jest odzwierciedleniem naszego stosunku do tego wielkiego daru, jaki otrzymaliśmy od samego Stwórcy, a którym jest nasze życie. Zanim wyruszymy w podróż, odmawiajmy z pasażerami słowa modlitw o to, by Pan Bóg otaczał opieką wszystkich kierowców i pasażerów i odwodził od pokusy nadmiernej prędkości, uwrażliwiał na piękno otaczającego świata, a nade wszystko na szacunek dla mijanych innych pasażerów i kierowców.

 

Skalbmierz, 15 lipca 2015 rok

 

Ks. Marian Fatyga