23 czerwca – Dzień Ojca

Jaka byłaby odpowiedz na pytanie  o zadania ojca w dzisiejszym świecie ? Wiele osób by odpowiedziało: utrzymać rodzinę. I to jest prawda. To bardzo ważne zadanie , ale dzieci potrzebują obecności fizycznej ojca . Ojciec jest potrzebny by dać dzieciom  wzór męskości . Dla synów jest wzorem do naśladowania, nauczycielem, który ich utwierdza w przekonaniu , że są dobrymi  ludzmi i dadzą  w życiu sobie radę .Dla córek relacja z ojcem będzie naturalnym wzorem przyszłych  relacji z mężczyznami. Niech ojcowie nie próbują zrzucać odpowiedzialności  za wychowanie dzieci na żony. Mężczyzna jest powołany do tego ,żeby stawiać  czoło sytuacjom trudnym ,sytuacjom ,które go wiele kosztują. Dzieci w głębi serca potrzebują ojcowskiej obecności ,bliskości i akceptacji. Potrzebują dużo bardziej ojca od najnowszych elektronicznych gadżetów, którymi próbują ojcowie zapełnić pustkę spowodowaną  brakiem bliskiej więzi z rodzicami.  23 czerwca, obchodzimy Dzień Ojca. Na temat ojcostwa powiedziano już tak wiele, że naprawdę trudno dziś o jakąś odkrywczą myśl. Jednak nieskończoność wyzwań wiążących się  z tym powołaniem wciąż rodzi kolejne pytania i wątpliwości. Są one wyrazem troski i odpowiedzialności mężczyzn, którzy z miłości do rodziny pragną stawać się coraz lepszymi jej członkami. Współczesność zaś niejako wymusza na nich wzniesienie się na szczyty własnych możliwości. Jaki powinien być dobry tata? Zapewne taki, który się za takiego nie uważa. Dostrzega swoje ułomności i potrafi wymagać przede wszystkim od samego siebie.  Autorytet buduje się poprzez dawanie świadectwa, a nie tylko formułowanie zasad i egzekwowanie ich przestrzegania u swoich dzieci. W znacznym stopniu dzięki nim zostaliśmy wychowani i przygotowani do samodzielnego życia. Ojcowski autorytet został w naszej świadomości bardzo mocno zapisany.

Lata szybko mijają, a tym samym bezpowrotnie odchodzą do przeszłości chwile w których ojciec tuli swoje ukochane dziecko. Warto w Dniu Ojca, przywołać na pamięć to szczególne poczucie bezpieczeństwa, pewności, które gwarantował ojciec. Uczmy się doceniać jak najlepiej wykorzystać czas budowania wspólnoty osób, obdarzających się miłością. Ojcowie miejcie czas dla waszych dzieci. Twórzcie z nimi więzi.

Św. Józef jest patronem ojców. Przez jego wstawiennictwo prośmy ,by ojcowie potrafili dobrze realizować swoją odpowiedzialną misję.

 

Skalbmierz, 23 czerwca 2013 rok.

Ks. Marian Fatyga