8 listopada – Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Po raz siódmy, w drugą niedzielę listopada, obchodzimy w Kościele katolickim Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Dzień ten popierają polscy biskupi. Ojciec Święty Franciszek zwracał się w poprzednich latach do Polaków o wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.

 

W tym roku pochylamy się ponownie nad Kościołem w Syrii. Zadaniem wielu chrześcijan jest pospieszyć z pomocą prześladowanym braciom. Jak wiemy ich sytuacja jest dramatyczna, podobnie jak chrześcijan w Iraku, a ich głos jest już ledwie słyszalny. Dlatego chrześcijanie w Polsce nie mogą milczeć, ale powinni wołać o sprawiedliwość i solidarność.

 

Syria to jedno z najcenniejszych miejsc dla chrześcijaństwa. To tereny nawrócenia i działalności św. Pawła. Damaszek do dziś jest miejscem, gdzie obecna jest jedna z największych wspólnot chrześcijańskich. Dziś Syria to miejsce prawdziwego dramatu chrześcijan. Na kanwie tzw. Arabskiej Wiosny nazwanej przez katolickich biskupów Chrześcijańską Zimą, bądź Morderczą Ekonomią – dokonuje się tam krwawe prześladowanie chrześcijan. Od stycznia 2011 roku, kiedy rozpoczęły się protesty przeciwko rządowi, które z biegiem czasu przerodziły się wojnę domową nadal nie widać końca tego konfliktu. Cała sytuację skomplikowało tzw. Państwo Islamskie, które w czerwcu 2014 roku zajęło część terytorium Syrii i Iraku. Dziś widzimy, że to co dokonało się podczas tzw. Arabskiej Wiosny w kolejnych państwach doprowadziło do wyzwolenia się radykalnych ugrupowań wojującego islamu – terroryzmu, który zagraża nie tylko mniejszością religijnym tamtych krajów, ale również porządkowi na całym świecie.

W obliczu tej tragedii druga niedziela listopada w Polsce, w Kościele katolickim, jest dniem solidarności z prześladowanym Kościołem  Syrii. Możemy się zastanowić nad tym, na ile Kościół prześladowany potrzebuje pomocy, a także na ile ta doświadczona cierpieniem wspólnota stanowi dla nas przykład wielkiej wiary. Żyjąc w kraju o zakorzenionej tradycji katolickiej jesteśmy narażeni na pokusę triumfalizmu i oddalenia się od Boga poprzez przyzwyczajenie i rutynę. Solidaryzujmy się z tymi, którzy mogą nas bardzo wiele nauczyć. Oni stają przed Bogiem pełni ufności i nadziei. Wspierajmy ich modlitwą i ofiara materialną.

 

 

 

Skalbmierz, 8 listopada 2015 rok

 

Ks. Marian Fatyga