Gościnność i Miłosierdzie w 2016 roku

Minęło raptem kilka godzin, a świat tak bardzo się zmienił. W naszych domach wiszą nowe świeże kalendarze, przyzwyczajamy się do tego, że mamy nowy dzień, nowy miesiąc i nowy rok. Wielu z nas pod ręką trzyma także świeżo przygotowaną listę planów na nowy rok. Dziś jest jeszcze uroczyście, ale za kilka godzin lub dni radość z nadejścia Nowego Roku ustąpi miejsca codziennym troskom. Kościół katolicki pierwszego stycznia obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. W tym dniu również modlimy się o pokój na świecie.

Wielkimi krokami zbliżają Światowe Dni Młodzieży – wielkie święto dla wszystkich wierzących. W lipcu 2016 roku do naszego kraju przyjedzie Ojciec Święty Franciszek i około dwóch milionów młodych pielgrzymów z najodleglejszych stron świata. Pragną spędzić w Polsce, w Krakowie, czas szczególnej łaski i spotkania z Bożym Miłosierdziem. Jako Polacy i gospodarze będziemy mieli okazję, by poznać jak wierzą i czym obecnie żyją ludzie młodzi. Będzie to także wyjątkowa chwila, która może się nieprędko powtórzyć, aby podzielić się ludźmi z innych stron świata nasza kulturą, tradycją. W czasie tegorocznych wizyt duszpasterskich księża po kolędzie zachęcają, aby przyjąć młodych do swoich domów. Będzie to okazja dla nas wielu sprawdzenia gościnności , otwartości na ludzi z całego świata. W Parafialnych Komitetach Organizacyjnych Światowych Dni Młodzieży można składać deklaracje o chęci przyjęcia pielgrzymów.

Nowy Rok, który przed nami, to także Rok Święty Miłosierdzia, który papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2015 roku, a zakończy się w uroczystość Chrystusa Króla 20 listopada 2016 roku. Papież Franciszek mówił: „Jest moim gorącym życzeniem, aby chrześcijanie przemyśleli podczas jubileuszu uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha”.

Odkryjmy na nowo uczynki Miłosierdzia względem ciała: głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, przybyszów w dom przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać, umarłych pogrzebać. I nie zapominajmy o uczynkach miłosierdzia względem ducha: wątpiącym dobrze radzić, nieumiejętnych pouczać, grzesznych upominać, strapionych pocieszać, krzywdy cierpliwie znosić, urazy chętnie darować, modlić się za żywych i umarłych.

Nadzwyczajny jubileusz Miłosierdzia zachęca nas do weryfikacji swojego sumienia i odważnego czerpania ze zdrojów Miłosierdzia Bożego. Te dwa najważniejsze wydarzenia rozpoczynającego się roku niech będą dla katolików wezwaniem do ewangelicznej postawy otwarcia serca i domu.

 

Skalbmierz, 3 stycznia 2016 rok

Ks. Marian Fatyga