Konklawe – wybór nowego papieża

Od momentu, gdy Benedykt XVI zapowiedział ustąpienie ze stanowiska, trwa festiwal wypowiedzi o nim. Według mnie decyzję o rezygnacji należy uznać za bardzo odważną i odpowiedzialną. Papież był odważny przyznać się wobec całego świata do swojej słabości. Jego decyzja jest bardzo odpowiedzialna, bo została podjęta w duchu ogromnej troski o powierzony mu Kościół. Ojciec Święty – Benedykt XVI pokazał, że dobro Kościoła jest dla niego ważniejsze niż jego dobro osobiste. Dlatego uważam, że trzeba tę decyzję uszanować i docenić. 

Kiedy ogłosił tę decyzje w Kościele obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego, tym faktem podkreślił, że stan jego zdrowia nie pozwala mu dalej na przewodzenie Kościołowi Katolickiemu. Pontyfikat Benedykta XVI był skierowany na umocnienie tożsamości Kościoła. Papież był sobą, z początku mówiono o pancernym kardynale, szybko dał się poznać jako człowiek pokorny, oddany Kościołowi i służbie drugiemu człowiekowi. Nikt w ostatnim czasie nie wypowiedział tyle mądrych słów o Kościele i jego roli  w świecie jak właśnie Benedykt XVI .Czas wybrać kogoś młodszego, pełnego sił.

Przed nami konklawe – czas wyboru nowego papieża. Trwają dziennikarskie spekulacje, kto nim zostanie. Patrząc na skład 117 osobowego Kolegium Kardynałów elektorów można zauważyć, że z Europy środkowo-wschodniej jest ich niewielu. Media przedstawiają nam kandydatów z Ameryki Południowej, Afryki czy Włoch. Z pewnością nowy papież będzie miał ogromne zadanie w budowaniu jedności i rozwiązywaniu palących spraw Kościoła.

Zbliżające się konklawe pod wieloma aspektami będzie bardzo interesujące, a decyzje jakie tam zapadną mogą być przełomowe. O wyborze nowego papieża zadecyduje jednak Duch Święty. W oczekiwaniu na radosne Habemus Papammódlmy się więc za kardynałów elektorów, aby poddali się Jego działaniom.

 

Skalbmierz, 3 marca 2013 rok
Ks. Marian Fatyga