Kwiaty dla kobiet

Jesteśmy świadkami dynamicznych zmian  kulturowych , które z jednej strony pozwalają kobietom aktywniej uczestniczyć w życiu społeczno-zawodowym , a z drugiej strony zagrażają rodzinie , podważając jej dotychczasowy model .Przedstawicielki środowisk feministycznych często upatrują niższej pozycji kobiety względem mężczyzny chrześcijańskiej .Kiedy studiujemy biblie możemy zauważyć , że  to właśnie Jezus docenia rolę kobiety i podkreśla jej ogromne zadanie i pomoc dla mężczyzny. Kobiety są bezpośrednimi świadkami  i uczestniczkami Bożego planu zbawienia. Pamiętamy przecież , że to nie Apostołowie , ale kobiety zobaczyły pusty grób i zmartwychwstałego Jezusa.

Początek marca zawsze kojarzy mi się z Międzynarodowym Dniem Kobiet. Za czasów PRL-u tak hucznie i głośno obchodzonym świętem. W szkole robiliśmy na plastyce laurki dla mamy lub inne przedmioty, które wręczaliśmy naszym najdroższym kobietom.

Kobieta w biblii i Kościele to temat rozległy. Dziś w świecie feministek, kobiet wyzwolonych i niezależnych, często górujących nad mężczyznami, potrzeba nam mężczyznom, tych które są czułe i wrażliwe, pełne ciepła i serdeczności.

Jan Paweł II w „Liście do kobiet” woła o poszanowanie godności kobiety , zachęca decydentów do wyrównania szans kobiet w różnych kulturach i miejscach świata.

Maryja najpopularniejsza kobieta w biblii i Kościele, proponuje kobiecość w przepiękny sposób: modlitwy, służby, pokory, oddania synowi.

Święty Paweł mówi: „że kobiety mają na zgromadzeniach milczeć”, a przecież to święta Katarzyna upominała papieża aby wrócił do Watykanu a świętej Teresie z Avilii Kościół przyznał tytuł „Doktora Kościoła”.

Jeśli chodzi o frekwencje w kościołach to bez kobiet sytuacja była by bardzo smutna. To one przecież stanowią 95% uczestników w liturgii w dni powszednie. To częściej kobiety jako żony odprowadzają swoich mężów na cmentarz a potem za nich się modlą.

Osobiście wydaje mi się, że kobiet jest więcej w kościołach bo po prostu są lepsze od mężczyzn, mają lepsze wyczucie tego, co jest na prawdę ważne i święte. Podziwiam je za to i chylę czoło. Niech wdzięczność trwa cały rok a nie raz do roku wyrażona za pomocą goździków w celofanie wręczanych łodygami do góry. Zróbmy wszystko aby dzień 8 marca nie kojarzył nam się z propagandą PRL-u, lecz był świętem miłości, wdzięczności każdej kobiecie.

 

Skalbmierz, 8 marca 2015 rok

Ks. Marian Fatyga