MIKOŁAJKOWA EDYCJA VI AKCJI CZYTELNICZEJ „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”.

Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, jak ważne dla rozwoju dzieci jest głośne czytanie. Spośród wielu korzyści, płynących z głośnego czytania, można wymienić kilka bardzo istotnych zalet: rozwija język pamięć i wyobraźnię, przynosi ogromną wiedzę ogólną, rozbudza zainteresowania, pomaga zrozumieć siebie i świat, niesie pozytywny przekaz moralny, stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię. Codzienne głośne czytanie jest szczepionką przeciwko wielu niepożądanym wpływom i zagrożeniom dla umysłu i psychiki dziecka ze strony współczesnej cywilizacji.

Opierając się na tych wartościach, 30 listopada 2010 r., Gminna Biblioteka Publiczna w Pałecznicy zorganizowała, po raz szósty, edycję gminnej akcji czytelniczej „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”. Przedsięwzięcie to organizowane jest w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

W tym dniu najmłodsi mieszkańcy gminy, a więc wszystkie czteroletnie dzieci, otrzymały z rąk Wójta książeczkę na własność. Impreza rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „Cała Polska czyta dzieciom” przez dzieci z klas „0” i „I”, które były ubrane w piękne, kolorowe stroje bajkowe. W tym dniu wszyscy zaproszeni goście głośno czytali najmłodszym wiersz Jana Brzechwy pt. „Pomidor”. Dużą atrakcją i niezapomnianą chwilą dla dzieci był występ teatrzyku z Krakowa w spektaklu „Calineczka”. Tegoroczna impreza miała charakter mikołajkowy, dlatego też nie mogło na niej zabraknąć Świętego Mikołaja, który rozdawał wszystkim gościom i dzieciom drobne upominki oraz słodycze. Gośćmi specjalnymi byli : Agnieszka Bubka Sagan – Koordynator Wojewódzki CPCD i Wioletta Grzywnowicz – pisarka literatury dla dzieci i młodzieży. Była też możliwość zakupu pięknych opowiadań dla dzieci z dedykacją pisarki.