Porządkowanie serca

Woda jest czymś zadziwiająco prostym – wystarczy wodór i tlen w proporcji dwa do jednego. A przecież pomimo całej swojej prostoty i chociaż przyjmujemy ją jako coś oczywistego – woda jest niezbędnym składnikiem każdego żywego organizmu.
Nie dziwmy się, że Jezus posłużył się obrazem wody – zwyczajnej, powszechnie występującej substancji – by opisać Ducha Świętego, który jest nadzwyczajny i tajemniczy. Podobnie jak kubek wody odświeża i gasi pragnienie, tak Duch Święty odnawia nasze siły i zaspakaja najgłębsze pragnienia. Nie musimy dokładnie rozumieć, w jaki sposób działa w nas Duch Święty – tak samo jak nie musimy wiedzieć, w jaki dokładnie sposób krąży w naszym organizmie woda.

Czas Adwentu, który przeżywamy jest okazją do wzmocnienia naszego życia duchowego. Potrzeba otwarcia naszego serca, ofiarowanie czasu na wewnętrzną refleksję. W czasie Adwentu powraca jak bumerang wezwanie św. Jana Chrzciciela „Czuwajcie!”, a znaczy to tyle co uwaga. To proste słowo ma moc natychmiastowego postawienia nas na nogi. Bądźmy czujni, by nie przeoczyć niespodzianek, jakie przygotował nam Jezus na tegoroczny Adwent. W czasie, gdy my szykujemy podarunki gwiazdkowe dla naszych bliskich Jezus pragnie obsypać nas swymi darami. Oto kilka przykładowych pomysłów na to jak możemy czuwać, by nie przeoczyć nadejścia Jezusa i Jego niespodzianek: zaangażuj się w jakąś działalność charytatywną, pomóż zorganizować wigilię dla samotnych i paczek dla potrzebujących. Spotkasz Jezusa w uśmiechu wdzięczności tych, którym będziesz służył. Rozważając codziennie Słowo Boże wypełnisz je w Twoim życiu. Robienie porządków, zakupy, planowanie spotkań rodzinnych i cała świąteczna krzątanina może pochłonąć nas do tego stopnia, że niemal cały Adwent upłynie w atmosferze nerwowego pospiechu. Podczas spotkań rodzinnych bądź otwarty na swoich bliskich. Skorzystajmy z tych rad, by duchowo przygotować się na radosne świętowanie Bożego Narodzenia.

Skalbmierz, 16 grudnia 2012 r.                                                        Ks. Marian Fatyga