Święto Wojska Polskiego
15 sierpnia poświęcony jest Wojsku Polskiemu oraz Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Z historii znamy wiele znaków Bożej interwencji, dzięki której lud zamieszkujący nad Wisłą mógł uzyskać suwerenność, kształtować swoją niepowtarzalną tożsamość, a następnie skutecznie bronić się przed atakami.
W Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia – zwracamy naszą uwagę ku żołnierzom. Zarówno tym, którzy dziś strzegą naszego bezpieczeństwa jak i zmarłym, którzy swoje życie poświęcili temu, by nasza ojczyzna była wolna i niepodległa. Wspominamy żołnierzy, którzy od najdawniejszych czasów przynosili chwałę narodowi Polskiemu – odważnych i nieugiętych, gotowych do najwyższego poświęcenia, by bronić naszych granic – tych, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością i pokojem.
Wspominamy Cud nad Wisłą, czyli zwycięską bitwę Polaków z Armią Czerwoną. Wielu historyków uważa, że po ludzku tej bitwy Polacy nie mieli prawa wygrać, bo wróg miał dużą przewagę. Jednak w tę rzeczywistość wkroczył Bóg i udało się zwyciężyć, obronić Polskę i Europę przed zalewem bolszewizmu. Zarówno dla Polski jak i bolszewickich żołnierzy, walczących po przeciwnych stronach w Bitwie Warszawskiej jej wynik był wielkim zaskoczeniem. Jednak naród Polski nie sobie przypisywał zasługi, lecz samemu Bogu, stąd wspomniane wydarzenie nazywamy „Cudem nad Wisłą”.
Dziś w dobie pokoju, pamiętamy o naszych żołnierzach, by zawsze byli wierni wartościom i nigdy nie nadużywali swej siły. By jak najlepiej potrafili służyć ojczyźnie i nie tracili z oczu tego celu. Wojsko Polskie zapewnia pokój i bezpieczeństwo naszych granic. My jako społeczeństwo starajmy się czynić wszystko co w naszej mocy, by wspierać godność, dumę polskiego żołnierza.
Św. Jan Paweł II 2 czerwca 1991 roku tak mówił do polskich żołnierzy: „Historia świadczy o tym, że Polacy byli zawsze narodem rycerskim. Nie szukali wojny, nie prowadzili na ogół wojen zaborczych, ale umieli bohatersko walczyć w obronie zagrożonej wolności i niepodległości. Zwycięstwa Oręża Polskiego znaczą poszczególne etapy naszych dziejów, od epoki piastowskiej, poprzez Grunwald, aż pod Wiedeń w 1683 roku”.
Zatem i dziś nie szczędźmy naszych sił dla wsparcia polskiego żołnierza i budowania dobra wspólnego. Ciągłe przypominanie, iż jesteśmy spadkobiercami narodowej tradycji winno nas mobilizować do troski o bezpieczeństwo ojczyzny. W całej Polsce odprawiane są dziś uroczyste msze święte w intencji poległych obrońców ojczyzny. Polacy pragną oddać hołd bohaterom i wyrazić wdzięczność za oddanie życia, za wolność naszej ojczyzny.
Skalbmierz, 14 sierpnia 2016 rok ks. Marian Fatyga