Turystyka
Pałecznica nie jest gminą turystyczną, jednak, ze względu na bliskie położenie Krakowa, naturalne środowisko, malownicze krajobrazy, liczne wąwozy z ciekami wodnymi oraz porastającymi ich brzegi roślinami endemicznymi, posiada predyspozycje do rozwoju turystyki, zwłaszcza zaś – turystyki weekendowej. Każdy znajdzie tutaj COŚ dla siebie…
COŚ dla pielgrzymów…
Pałecznica to jeden z punktów na szlaku Małopolskiej Drogi św. Jakuba. Trasa ta, we współczesnym jej kształcie, nawiązuje do średniowiecznego szlaku wiodącego od Sandomierza do Krakowa. Projekt odtworzenia trasy narodził się w 2007 roku. W jego realizację włączyli się członkowie Bractwa św. Jakuba Starszego Apostoła (pochodzący także z Pałecznicy) oraz wójtowie i pracownicy Urzędów Gminy w Pałecznicy i Michałowicach. Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, 25 października 2008 r., udało się otworzyć pierwszy odcinek trasy.
Ten początkowy etap, co ważne dla lokalnej społeczności, otwarto w Pałecznicy.
Całość trasy, funkcjonująca od 25 lipca 2009 r., liczy, w linii prostej, 165 km. Podzielona została na dziewięć etapów, które kończy dotarcie pielgrzymów do opactwa benedyktyńskiego w Tyńcu. Na całym szlaku znajduje się siedem kościołów pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła; jednym z nich jest kościół w Pałecznicy. To tu pielgrzymi, przybywający bezpośrednio ze Skalbmierza, kończą VI etap wędrówki. Tutaj też rozpoczyna się etap VII, który prowadzi, przez Lelowice, Zielenice, Łętkowice do Niegardowa.
COŚ dla miłośników turystyki rowerowej…
Wielbiciele turystyki rowerowej mogą tutaj ciekawie spędzić czas, ciesząc oko malowniczymi krajobrazami i korzystając ze świeżego powietrza.
Miłośnicy poruszania się po wyznaczonych trasach powinni wybrać Rowerowy Szlak Kościuszkowski, upamiętniający wydarzenia z 1794 r. Wtedy to na linii Lelowice – Wrocimowice doszło do starć pomiędzy oddziałami T. Kościuszki i siłami rosyjskimi. Potyczka ta poprzedziła słynną bitwę pod Racławicami, która rozegrała się kilka godzin później.
COŚ dla wielbicieli zabytków…
Miłośnicy zwiedzania historycznych obiektów w gminie Pałecznica również znajdą coś dla siebie.
Do najciekawszych zabytków należy kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Pałecznicy. Znajduje się on na niewielkim wzniesieniu i jest przykładem skromnej, średniowiecznej budowli z elementami stylu neogotyckiego oraz barokowym wystrojem wnętrza.
Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z lat 1325- 1327. W latach 1551- 1584 kościół przekształcony został w zbór kalwiński, a następnie na zbór ariański i stał się jednym z najważniejszych ośrodków ruchu protestanckiego w Polsce. W okresie konfederacji został zwrócony katolikom, a po przebudowie i rekonstrukcji w 1695 roku został ponownie konsekrowany. W 1826 roku kościół rozbudowano i nadano mu styl neogotycki.
W wystroju wnętrza dominuje styl barokowy. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ambona z początku XVIII wieku i chrzcielnica marmurowa z XIX wieku.
Na terenie gminy Pałecznica zachowały się trzy zespoły dworsko-parkowe – w Nadzowie, Pieczonogach i Lelowicach-Kolonii.
Zespół dworsko-parkowy w Nadzowie wpisany został do rejestru zabytków. Obejmuje ogółem 2,5 ha powierzchni. W skład zespołu wchodzi dwór murowany, który powstał w 1875 r. według projektu S. Sierakowskiego. Po 1875 r. zyskał on klasycystyczną dekorację fasad i centralnego salonu. Ponadto do zespołu należy park z XVIII w., który zachował relikty starego drzewostanu.
Willa (tzw. dworek) w Pieczonogach powstała na początku XIX w. Była częścią dużego folwarku, do którego należały również stawy hodowlane i zabudowania gospodarcze. Z zabudowań zachowała się tylko willa z parkiem oraz stodoła.
Architektura obiektu odbiega od tradycyjnego budownictwa ziemiańskiego, nawiązując stylem do willi miejskich z tamtego okresu.
Dwór w Lelowicach-Kolonii powstał w 2. połowie XVIII w. Wybudowany został z drewna, w 1920 r. przeprowadzona została przebudowa dachu. Jest to dwór w stylu klasycystycznym. Nie zachowały się niestety zabudowania dworskie ani założenia parkowe.
Obecnie dwór znajduje się w rękach prywatnego właściciela, który użytkuje go do celów mieszkalnych.
(PAG)