W oczekiwaniu na Boże Narodzenie – inne niż zwykle

W kościele katolickim 29 listopada rozpoczyna się Adwent. Zastanawiamy się, co w tym czasie możemy uczynić, by lepiej przygotować się do świętowania narodzin Jezusa w dniu Bożego Narodzenia. W jakże trudnym czasie epidemii , izolacji i pandemii świętować Boże Narodzenie, ale zanim nastąpi grudzień to 30 listopada w kalendarzu liturgicznym kościoła katolickiego wspominamy Św. Andrzeja Apostoła. Święty Andrzej po raz pierwszy zetknął się z Jezusem dzięki świadectwu św. Jana Chrzciciela i zaraz przyprowadził do Jezusa swojego brata Piotra. Andrzej od tego momentu należał do uczniów najbliższych Jezusowi. Święty Andrzej ożywiony duchem wiary poszedł za Jezusem i nauczył się u niego wiele . Wiara, która skłoniła św. Andrzeja do działalności apostolskiej i do męczeńskiej śmierci, jest taką samą wiarą, którą wyznajemy w każdą niedzielę podczas sprawowania Eucharystii i którą, zgodnie z nakazem misyjnym Zbawiciela, mamy dzielić się z tymi, którzy żyją wokół nas.
Święty Andrzej był odważny w zadawaniu Jezusowi trudnych pytań. W ewangeliach apostoł pojawia się często, ale mało wiemy o jego działalności misyjnej po zmartwychwstaniu Chrystusa. Apostolskie posłannictwo zaprowadziło go do Azji Mniejszej , gdzie oddał życie za wiarę. Poniósł śmierć męczeńską na krzyżu w kształcie litery X . Zwany krzyżem Świętego Andrzeja. Narodziny dla nieba miały miejsce 30 listopada 60 roku.
Słuchając Ewangelii w czasie Adwentu zwracamy uwagę, na to, jak Duch działał i obficie obdarzał łaską ludzi, przygotowując ich na narodziny Zbawiciela. W czasie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia towarzyszą nam z jednej strony oczekiwanie i radość, z drugiej zmęczenie, pośpiech, niepokój. Przytłacza nas ogrom pracy związanej z przygotowaniami. Przedświąteczne zakupy, wysyłanie kartek z życzeniami, esemesy , sprzątanie, gotowanie, a potem składanie i przyjmowanie wizyt, tak wiele różnych spraw zaprząta nasza uwagę. W tym roku będą to inne święta z racji obostrzeń epidemicznych ,ale to nie oznacza , aby nie czynić dobra, okazywać życzliwość, mieć czas dla bliźniego, obdarzyć dobrym słowem. „Czas to miłość” – jak mówił kardynał Stefan Wyszyński , Adwent to czas na jej wypełnianie. Kiedy czytając opowiadania o narodzeniu i dzieciństwie Jezusa będziemy rozważać działania Ducha Świętego prośmy go, aby był obecny w naszym życiu. Dlatego wyznaczmy sobie czas na osobistą modlitwę i szukajmy okazji, by choć na krótką chwilę uciec od zgiełku świątecznych przygotowań i wziąć do ręki Pismo Święte.
Oto kilka przykładowych pomysłów na to, jak możemy czuwać, by nie przeoczyć nadejścia Jezusa.: zaangażuj się w jakąś działalność charytatywną np. pomóż w zorganizowaniu paczek świątecznych dla dzieci z domu dziecka. Rozważaj codziennie czytania biblijne. Skorzystaj z adwentowych rekolekcji .Czytaj biblię.
Skalbmierz, 29 listopada 2020 rok.
Ks. Marian Fatyga