XXIII  Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Ogólnopolskie obchody Tygodnia Św. Krzysztofa w dniach 24 lipca do 31 lipca 2022 roku, są  czasem refleksji nad tym, w jaki sposób jeździmy, czy kierujemy się na drodze odpowiedzialnością. Wydaje się, że do kierowców nie docierają zatrważające doniesienia o ofiarach wypadków drogowych. Wciąż ulegamy pokusom. Opinia publiczna bardzo emocjonalnie reaguje na przejawy arogancji kierowców, ale z drugiej strony okazuje dużo tolerancji wobec łamania przepisów ruchu drogowego.

Hasło tegorocznego tygodnia brzmi:” Niesiemy narodom pokój Chrystusa”  z modlitwą i akcją wsparcia misjonarzy w zakupie środków lokomocji.

Udając się w podróż, zdajemy sobie sprawę, że spotykamy na drodze żywych ludzi. Zadbajmy o to by i oni mogli  bezpiecznie pokonać swoją trasę. Zarówno w wymiarze doczesnym jak i wiecznym wszyscy zasługujmy na poszanowanie godności człowieka jako stworzenia Bożego. Kierowcy są do tego zobligowani w sposób szczególny, ponieważ ich nieostrożność czy brawura mogą stać się przyczyną wielkiej tragedii.

Lato to czas licznych wyjazdów na upragniony, wakacyjny odpoczynek. Szczęśliwe dotarcie do celu stanowi podstawowy warunek udanego urlopu.

Jednak bardzo często mamy do czynienia z ludzkimi tragediami na wskutek wypadków drogowych. Z zachowaniem na drodze, jesteśmy często na bakier. Potrzeba nam wciąż zasady kierowania się miłością na drodze. Miłość do drugiego człowieka, którego nie muszę za wszelką cenę wyprzedzić. Miłość do tych co jadą ze mną, by nie spotkało ich coś złego, miłość do pieszych, rowerzystów i wszystkich spotkanych na drodze jest najważniejsza.

Chrześcijanie podróżujący autami proszą swojego patrona, św. Krzysztofa o to, by szczęśliwie dojechać do celu.  Z pewnością jego wstawiennictwo jest nam wszystkim bardzo potrzebne, gdyż na drogach wciąż dochodzi do tragicznych wypadków.

Kościół aktywnie uczestniczy w uwrażliwianiu ludzkich sumień, by odpowiedzialność była nie tylko za siebie, ale także innych uczestników ruchu drogowego i wyznaczała tor jazdy każdego kierowcy. Powtarzane przez media statystyki ofiar wypadków drogowych to przemawiająca do wyobraźni przesłanka do wspólnego zabiegania o bezpieczeństwo na drodze.

Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców, to szczególny czas nauki wrażliwości i odpowiedzialności za życie własne i innych. Św. Krzysztof wspiera nas w pielgrzymowaniu, ale równocześnie nawołuje kierowców do zachowania czujności, sprawności technicznej naszych aut i naszej osobistej odpowiedzialności jako kierowcy. Jest także okazją do wsparcia finansowego w zakupie środków lokomocji dla misjonarzy ,składając datek pieniężny podczas poświęcenia samochodów.

Skalbmierz, 24 lipca 2022 rok.

Ks. Marian Fatyga