Dzień babci i dziadka

Dzień Babci i Dziadka można obchodzić w różny sposób. Najlepiej jednak wybrać się na szkolną akademię, by wysłuchać występów najdroższych wnucząt.

31 stycznia 2013 roku taka uroczystość miała miejsce w Zespole Szkół w Pałecznicy. Na ten dzień uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali ciekawy program artystyczny.

W występy przed publicznością, w skład której wchodziły Babcie oraz Dziadziusiowie, zaangażowały się przedszkolaki oraz klasy starsze. Najmłodsi przebrani byli za smerfy i tańczyli do piosenki „Smerfny rap”.

Również układ taneczny, ale do tańca ludowego ,,Koziorajka”, przygotowała grupa pięciolatków. Występ ten urozmaicony był wierszykami,  natomiast dzieci z „zerówki” wcieliły się w role krasnali, kwiatów, owadów i w takich przebraniach składały Dziadkom życzenia. Pierwszoklasiści pięknie recytowali wiersze, uczniowie z klasy drugiej zatańczyli m.in. krakowiaka, a ich rok starsi koledzy wystawili inscenizację „Baśni o 12 miesiącach”.

Przed Dziadkami zaprezentowały się także grupy taneczne w trzech przedziałach wiekowych: najmłodsi w oryginalnych strojach zatańczyli taniec hinduski, uczniowie z grupy średniej przygotowali taniec folklorystyczny, poprzedzony piosenką ludową „Dziadek i dzieci”, a najstarsze dziewczynki zatańczyły kankana, prezentując się w pięknych czerwono-czarnych sukienkach.

Po części artystycznej Dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a potem – dla spalenia zjedzonych kalorii – mogli zwiedzać szkołę. Każda Babcia i każdy Dziadziuś na długo zapamiętają swoje święto. Widząc wczuwające się w swe role wnuczęta, niejedna Babcia uroniła łezkę wzruszenia,. Dziadkowie w podziękowaniu za pięknie przygotowaną uroczystość, nagrodzili pociechy słodkimi upominkami, a całusom i przytulaniu nie było końca.

Karolina Gaweł, kl.IV