V edycja gminnej akcji czytelniczej „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”

O tym, jak ważne dla rozwoju naszych dzieci, wykształcenia i kultury są książki nikogo nie trzeba przekonywać. Korzyści płynące z głośnego czytania dzieciom są oczywiste i nie do przecenienia – poszerzamy  ich horyzonty, wzbogacamy słownictwo, kształtujemy wrażliwość na całe życie. Dlatego tak ważne jest, aby książka stała się nieodłącznym elementem w życiu dziecka.

Otaczająca nas rzeczywistość nie sprzyja kształtowaniu osobowości dziecka, a wszystkim nam  zależy przecież na tym, aby w przyszłości nasze dzieci były mądrymi, szczęśliwymi i rozsądnymi ludźmi radzącymi sobie w życiu.

W myśl tych wartości od pięciu lat, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” organizuję raz w roku spotkania z najmłodszymi mieszkańcami naszej gminy pn. „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”.

W tym dniu każde czteroletnie dziecko z gminy Pałecznica otrzymuje z rąk Wójta na własność książeczkę, która ma być początkiem lub kontynuacją głośnego czytania dziecku w każdym domu.

Tegoroczna impreza czytelnicza pn. ”Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” miała charakter uroczystości jubileuszowej. Piękna dekoracja, prezenty w postaci kolorowych, bogatych w swej treści bajek, wspólna zabawa przy piosence pn. ”Cała Polska czyta dzieciom” oraz przedstawienie aktorów z Krakowa bardzo znanej i lubianej przez dzieci bajki o „ Czerwonym Kapturku”, pozostaną na długo w pamięci każdego dziecka. Dodatkowej atrakcj dodały imprezie dzieci z klas „0” i „I” przebrane w postacie bajkowe.

Wśród licznej grupy dzieci (ok.90) i dorosłych specjalnymi gośćmi byli: Joanna Górska – Dyrektor Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom z Warszawy, Agnieszka Bubka – Koordynator Wojewódzki CPCD, pisarka i muzyk oraz Wioletta Grzywnowicz – pisarka literatury dla dzieci i młodzieży.

Wierszyk okolicznościowy pn. „Czterolatki” autorstwa p. Grzywnowicz, był w tym dniu głośno czytany dzieciom przez wszystkich gości i rodziców. Rodzice mieli też możliwość zakupu książeczki z dedykacją tej pisarki.

Na pięknie nakrytym stole wśród różnych przysmaków, królowały trzy duże torty w kształcie książek.

Mam wielką satysfakcję z tego, że akcja pn. „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku” zagościła już na stałe w naszej gminie i jest też realizowana w wielu miejscowościach naszego kraju (Zamościu, Wolbromiu, Kijach, Michałowie, Żelaznej Górze, Świdniku, Czerwionce i Jastrzębiu Zdroju).

Wyrażam ogromną wdzięczność wszystkim osobom i firmom, dzięki którym impreza  ta mogła się odbyć.

Krystyna Błaut

Kierownik GBP w Pałecznicy
Koordynator Wojewódzki kampanii społecznej
Cała Polska czyta dzieciom